Skleněné kuličky

Každý člověk, když zapátrá v paměti, tak zjistí, že se se skleněnou kuličkou už potkal.

Blýskavá, matná nebo duhová – lidově duhovka – skleněná kulička patřila už v našem dětství k těm nejstřeženějším pokladům. Postupným dospíváním se naše duhová kulička změnila v kuličku křišťálovou, tzv. věšteckou kouli, u které jsme dokázali celé večery snít o naší budoucnosti.

Kulička je tvar, který je základním stavebním tvarem veškeré hmoty, která nás na Zemi a ve vesmíru obklopuje. Ať začínáme u atomů a končíme až planetami – vše má tvar koule.

V našich domácnostech se nalézá spousta skleněných kuliček pro hraní, někdo si ve vitrínách vystavuje různé dekorační kuličky, ale hlavně, hodně skleněných kuliček je ukryto v mnoha přístrojích a zařízeních. Zde se nacházejí technické kuličky, které mohou být vyrobeny různými technologiemi. Podle způsobu výroby a jejich přesnosti je dělíme na lisované kuličky, omílané kuličky a přesně broušené kuličky. Takovéto kuličky naleznete například v rozprašovačích parfémů, zpětných ventilech praček a myček na nádobí. Použijete-li např. spray s barvou, před vlastním použitím promícháte barvu tzv. třepací kuličkou. Podobné třepací kuličky mají pacienti, kteří trpí cukrovkou a musejí si injekčně aplikovat inzulín, v každé dávce inzulínu.

Pokud opustíme domácnost, nadále se v našem každodenním životě setkáváme se skleněnými kuličkami. Drobné skleněné kuličky jsou základem všech reflexních vrstev. Při jízdě autem se na nás „dívá“ množství skleněných kuliček jak z vodorovného dopravního značení, tak z reflexních ploch dopravních značek.

Každý školák, který psal a nebo píše inkoustovým perem, má také co do činění se skleněnými kuličkami. Za prvé se při výrobě inkoustu používají mlecí kuličky na homogenizaci inkoustové suspenze, za druhé v každé inkoustové bombičce je vlisována jedna skleněná kulička, která při vložení bombičky do pera funguje jako ventilový uzávěr.

Dekorační kuličky zahlédneme ve výlohách obchodů, kde se velmi často používají barevné skleněné kuličky. Křišťálové skleněné kuličky pak můžeme vidět na prostřených stolech jako dekoraci, velmi často u svatebních tabulí. Některé ženy si možná všimly skleněných kuliček ve svém parfému, kde zastávají pouze formu dekorace, ale můžeme je nalézt i v koupelových dvousložkových emulzích, které chceme před použitím promíchat.

Na dětském hřišti uvidíte děti mající cvrnkací kuličky, jejichž profesionální podoba je rovněž vyráběna ze skla. Máme v sortimentu široký výběr tzv. „duhovek“, které jsou žádány sběrateli a rovněž jsou doporučovány Českým kuličkovým svazem (www.kulicky.com) pro své turnaje.

Užívání skleněných kuliček v průmyslu je také rozšířeno. Široké užití je při výrobě barev v tzv. perlových mlýnech, kde se pomocí kuliček míchá požadovaná suspenze. V potravinářském a farmaceutickém průmyslu se používají broušené skleněné kuličky do ventilů a ložisek.

Skleněné kuličky máme dokonce i hluboko pod povrchem země. V dolech je každá důlní lokomotiva vybavena na výfukovém potrubí lapačem jisker, ve kterém jsou zase skleněné kuličky, které společně s vodou zabraňují úletu jiskry a tím pádem výbuchu v podzemí.

Pokud jste už čtením o používání skleněných kuliček unaveni, můžete dokonce použít masážní skleněné kuličky, jejichž akupresurní účinky jsou velmi blahodárné a příjemné.

Chcete-li nějaké skleněné kuličky koupit, můžete tak učinit v našem e-shopu.