Historie skleněných kuliček

Kuličky jako takové používal člověk ke své zábavě nebo ozdobě už v dobách starověku. Nejstarší známé kuličky pochází z Egypta a datují se do období 3 000 l.př.n.l. Jsou známy kuličky za staré Kréty nebo od původních obyvatel severu Afriky. Tenkrát to byly ale kuličky vyrobené z oblázků, polodrahokamů, mramoru nebo vyřezané z kostí.

Skleněné kuličky mají svoji historii mnohem mladší. Historici se přou, kde se začaly prvně skleněné kuličky vyrábět ve velkém. Jedni tvrdí, že to bylo v Benátkách, jiní zastávají názor, že se tak stalo v německém městě Lauscha ve sklárně založené roku 1590 Christoffem Mülleren a Hansem Greinerem. Okolo roku 1846 německý sklář z této sklárny – Elias Johann Christoph Simon Carl Greiner – vynalezl speciální nůžky, kterými stříhal měkké sklo na kuličky. Těmito nůžkami se výroba skleněných kuliček značně zjednodušila, ale pořád se jednalo o rukodělnou výrobu.

První strojovou výrobu skleněných kuliček zavedl roku 1902 ve Spojených státech Martin Frederik Christensen, původem Dán, který roku 1867 z Dánska emigroval. 24. října 1905 si nechal patentovat první stroj na formování skleněných kuliček přímo z taveného skla. Jeho firma fungovala až do roku 1917, kdy musela výroba pro nedostatek energie (zemního plynu) skončit.

Po první světové válce se pomalu začíná zavádět výroba skleněných kuliček ve více sklárnách nejenom pro zábavu a dekoraci, ale začínají se vyrábět první skleněné kuličky pro technické použití. Vymýšlejí se nové způsoby výroby. Dnes jsou známy čtyři základní způsoby strojové výroby kuliček, pomocí kterých se vyrábějí veškeré technické skleněné kuličky na světě.

Na světě existuje jen pár firem, které se úzce specializují na výrobu a prodej skleněných kuliček. Mezi ně patří i naše firma, která nabízí nejširší škálu skleněných a keramických kuliček.